Zastanawiasz się, jak zaprogramować swój następny procesor wielordzeniowy? Prezentacja narzędzia ALMA @ DATE2014

Drezno, – 25 marca 2014 r. – Twoja następna platforma wbudowana prawdopodobnie będzie miała więcej procesorów
rdzenie niż poprzednie. Czy jako programista systemów wbudowanych masz narzędzia do program i wykorzystać wydajność wielu rdzeni? W dniu DATE 2014 konsorcjum ALMA pokazuje, jak ALMA ułatwia życie programistom wielordzeniowym z pierwszym pokazem Automatyczne podejście równoległe ALMA łańcucha narzędzi ALMA.

Łańcuch narzędzi ALMA ukrywa przed programistą złożoność architektury sprzętowej, podczas gdy jednocześnie tworząc kod równoległy zoptymalizowany pod kątem docelowego sprzętu. Aby osiągnąć tę ambicelu, łańcuch narzędzi ALMA wykorzystuje abstrakcyjny język opisu (ADL) do zdefiniowania docelowego architektury. Opis ADL zawiera informacje specyficzne dla architektury niezbędne do: zrównoleglenie aplikacji i optymalizacja kodu dla docelowych architektur wielordzeniowych.

Łańcuch narzędzi ALMA implementuje algorytmy zrównoleglania i optymalizacji dla całej klasy architektury wielordzeniowe. Konsorcjum opracowało opisy ADL dla wbudowanego figurowalna wielordzeniowa architektura KAHRISMA z Karlsruhe Institute of Technology i for Komercyjnie dostępny adres IP podsystemu wielordzeniowego procesora firmy Recore Systems. ALMA udowadnia zasadność ich podejścia z testowymi aplikacjami z wbudowanej wizji i telekomunikacji domen.

„Na DATE2014 demonstrujemy łańcuch narzędzi ALMA od front-endu do wielordzeniowego symulatora” wyjaśnia Timo Stripf z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT). „W interfejsie ALMA narzędzi wprowadzamy przykładową aplikację do przetwarzania obrazu, a także pokazujemy jak działa narzędzie ALMA łańcuch przekłada to na zrównoleglony kod, który uruchamiamy na wielordzeniowej architekturze w podstawowe środowisko symulacyjne. Każdy programista, który próbował zrównoleglić nietrywialną aplikację dla wiele rdzeni może potwierdzić, że nasz łańcuch narzędzi ALMA naprawdę zmniejsza ból głowy”.

Obecnie głównym ograniczeniem dla systemów wbudowanych jest zużycie energii i rozpraszanie ciepła platformy. „Platformy wbudowane przyszłości będą opierać się na heterogenicznych procesorach wielordzeniowych w celu zapewnienia zwiększonej wydajności przetwarzania” – mówi Gerard Rauwerda, CTO w Recore Systems. „Automatyczna równoległość kodu jest kluczem do wykorzystania skumulowanej mocy obliczeniowej vided przez wiele rdzeni. Gdy nowe czujniki wytwarzają dwa razy więcej danych, możesz zasadniczo zwiększ liczbę rdzeni w swoim wielordzeniowym adresie IP podsystemu i polegaj na ALMA łańcuch narzędzi do kompilacji funkcji oprogramowania w celu wykorzystania dodatkowych rdzeni.”

Na konferencji Applied Reconfigurable Computing (ARC) w przyszłym miesiącu konsorcjum ALMA wyjaśni łańcuch narzędzi podczas specjalnej sesji na ALMA.

O DACIE 2014

Konferencja DATE dotyczy wszystkich aspektów badań nad technologiami dla elektroniki i inżynieria systemów wbudowanych. Obejmuje proces projektowania, testy i narzędzia do automatyzacji dla elektroniki, od układów scalonych po rozproszone systemy wbudowane i dotyczy obu problemy z projektowaniem sprzętu i oprogramowania wbudowanego. Zakres konferencji obejmuje również projekty rewymagania i nowe architektury dla wymagających obszarów zastosowań, takich jak telekomunikacja, łączność bezprzewodowa systemy komunikacji, multimediów, opieki zdrowotnej, inteligentnej energii i motoryzacji.

ALMA to akronim oznaczający równoległość ALgorithm for Multicore Architec- tury. Kierując się ograniczeniami technologicznymi w projektowaniu chipów, koniec prawa Moore’a i misja dla zwiększenia wydajności obliczeniowej ALMA jest fundamentalnym krokiem naprzód w niezbędnych wprowadzenie nowych paradygmatów i metodologii obliczeniowych. ALMA umacnia pozycję UE na światowym rynku łańcuchów narzędzi oprogramowania ukierunkowanych na wieloprocesorowe.